Nasze rady

Poza bezinteresowną pomocą na rzecz innych dla wielu, wolontariat może przynosić korzyści w każdej płaszczyźnie naszego życia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdziesz do tego „wyzwania”, jakie przed Tobą stawia bycie wolontariuszem. Na szczęście wśród naszych wolontariuszy są takie osoby, dla których pomaganie innym to nieodłączna cześć życia, a nie krótka przygoda. W jaki sposób czerpać radość i satysfakcje z działań wolontaryjnych?

Przedstawiamy 10 rad, które mogą Ci w tym pomóc:

  1. WYZNACZ SOBIE CEL

Przed przystąpieniem do wolontariatu przemyśl, w czym czujesz się dobrze, z jakimi osobami najlepiej się dogadujesz, czy wolisz działania indywidualne czy w grupie, jakie umiejętności chcesz rozwijać i czego chcesz się dzięki niemu nauczyć. Staraj się wyznaczyć sobie realne cele, nie zaczynaj od takich, których spełnienie jest praktycznie niemożliwe. Realizowanie założonych celów to motywacja do stawiania kolejnych, dlatego nie podejmuj się od razu wszystkich kierunków działania – spokojnie, krok po kroku podnoś sobie poprzeczkę.

  1. ROZMAWIAJ Z KOORDYNATOREM WOLONTARIATU

W czasie podejmowanych działań możesz spotkać się z sytuacjami, kiedy nie będzie tak różowo jak na samym początku. Mimo zasad i ustaleń okaże się, że jest po prostu trudno, a Ty czujesz, że nie dasz rady wszystkiemu sprostać. Pamiętaj, że koordynator wolontariatu stara się być dla Ciebie zawsze dyspozycyjny, dąży do organizacji regularnych spotkań z wolontariuszami i jest gotowy na bieżąco rozwiązywać Twoje problemy. Jednocześnie to od Twojej inicjatywy zależy, czy każda sprawa zostanie omówiona na bieżąco. Nie bój się inicjować spotkań, w czasie których możesz omówić to, co Cię niepokoi, z czym sobie nie radzisz … , ale również takich, w których przy kawie lub herbacie podzielisz się swoimi pozytywnymi spostrzeżeniami, dotyczącymi Twoich działań w wolontariacie.

  1. STAWIAJ CZOŁA ZADANIOM Z UŚMIECHEM

„Weź się uśmiechnij” to hasło, jakim warto kierować się w działaniach wolontaryjnych. Choć nie zawsze realizacja pewnych zadań wiąże się z powodem do optymizmu to z pewnością przyczynia się do czegoś dobrego i wartościowego. Pokaż odpowiednie nastawienie do powierzanych zadań. Może się okazać, że dzięki niemu znajdziesz ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu trudne/nudne zadanie stanie się inspirującym doświadczeniem.

  1. UNIKAJ NEGATYWNEGO NASTAWIENIA

To sposób na to, by dając dużo od siebie pozytywnej energii, otrzymać jej równie wiele z powrotem. Staraj się szanować innych i zasady wzajemnej współpracy, unikać narzekania, wywiązywać się ze składanych deklaracji oraz terminów i w miarę możliwości bądź elastyczna/y. Nie zawsze bycie przy drugim człowieku jest proste, jednak pozytywne nastawienie może szybko skrócić dzielący nas dystans.

  1. BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Dzięki:

– aktualnemu facebookowi www.facebook.com/mopr.wolontariat.kielce

– i stronie internetowej www.wolontariat.mopr.kielce.pl,

– a także wysyłanym e-mailom wolontariat@mopr.kielce.pl

uzyskujesz pełen komplet wiadomości o najbliższych akcjach i spotkaniach w wolontariacie. Staraj się być z nimi na bieżąco i w miarę możliwości odpowiadaj na nie, a także korzystaj z zaproszeń na spotkania i warsztaty. To wyjątkowa okazja, aby spotkać wyjątkowych ludzi.

  1. DAJ SIĘ ZAUWAŻYĆ!

To takie miłe, kiedy otrzymujemy wiadomości lub kartki pocztowe od bliskich nam osób, prawda? Koordynatorzy wolontariatu z ogromną radością przyjmują informacje od wolontariuszy na temat ich rozwoju, ale również propozycji kolejnych akcji, spotkań, działań zmierzających do czynienia dobra. Reaguj na otrzymywane wiadomości od nich i pielęgnuj kontakty zarówno z koordynatorami, jak i wolontariuszami. Pamiętaj, że w wolontariacie liczy się przede wszystkim to kim jesteś, a dopiero później to, co robisz.

  1. ZADAWAJ PYTANIA

Pamiętaj, że gdy tylko pojawią się jakieś wątpliwości, problemy czy pytania, nie wahaj się ich zadawać. To pokazuje, że profesjonalnie podchodzisz do tematu i nie boisz się rozwiązywać trudności, jakie pojawiają się na Twojej drodze. Koordynator wolontariatu jest między innymi po to, aby być wtedy, kiedy wolontariusz nie wie, co dalej. Bądź otwarta/y na zmiany, szukanie rozwiązań i nie poddawaj się.

  1. BIERZ SPRAWY W SWOJE RĘCE

Wolontariusz to osoba, która nie znosi rutyny. Aktywność jest wpisana w życie wolontariusza, który mimo wielu obowiązków znajduje czas na to, aby pomagać innym. Pamiętaj, że w wolontariacie masz możliwość działania nieszablonowego, podejmowania się akcji społecznie użytecznych wraz z wyjątkowymi ludźmi. Masz potrzebę realizacji zadania, które od dawna chodzi Ci po głowie? Daj znać co robimy razem!

  1. POMYŚL O PRZYSZŁOŚCI

Wolontariat jest dla Ciebie – nasi wolontariusze podpisują porozumienie na czas bliżej nieokreślony, co oznacza, że ich działania mogą być realizowane miesiąc, dwa, pół roku, a nawet przez kolejne 30 lat! Wolontariat to miejsce, gdzie możesz budować swoją karierę, ale również spełniać się poza życiem zawodowym lub na emeryturze. Jednocześnie decydując się na rezygnacje z działań wolontaryjnych nie pal za sobą mostów. Być może nasze drogi jeszcze się spotkają i wówczas znowu zrobimy razem coś dobrego!

  1. NAUCZ SIĘ ZARZĄDZAĆ CZASEM

Czas jest po to, aby się nim dzielić. Jednocześnie doświadczenia działania w wolontariacie pokazują, że czas poświęcony na pomoc innym to chwile bezcenne. To Ty decydujesz, ile czasu jesteś w stanie poświecić na działania wolontaryjne. Im więcej dajesz siebie, tym więcej otrzymujesz – satysfakcji, radości, spełnienia. Czas jest nam dany tylko raz. Nie marnuj go. Staraj się wykorzystać go najlepiej jak potrafisz. Jeśli wolontariat Ci to umożliwia, to jesteś na najlepszej drodze do szczęścia. A szczęście, podobnie jak czas – jest po to, aby się nim dzielić z innymi. Wolontariat staje się więc wówczas środkiem do tego, aby dbając o innych samemu stawać się coraz bogatszym.

Tekst: Angelika SteciakWSPÓŁPRACUJEMY

WSPIERAJĄ NAS

Powered by WordPress | Designed by: Best SUV | Thanks to Toyota SUV, Ford SUV and Best Truck